Salon Porcelany
Ambiente Boutique by Mackiewicz
ul. Dworcowa 40
44-100 Gliwice

e-mail: salon@ambiente.gliwice.pl
tel/fax: +48 32 231 48 31
kom: +48 501 258 435

Marki i kolekcje

 • Fürstenberg
 • Rosenthal
 • Goebel
 • Kaiser
 • Koziol
 • Alessi
 • Lladro
 • Versace
 • Robbe & Berking
 • Royal Copenhagen
 • Lalique
 • Serge Lutens
 • Thomas
 • Murano biżuteria
 • Weimar
 • Hefra
 • Hundertwasser
 • Hutschenreuther
 • Bohemia
 • Panarte

MISTRZYNI – DIANA NYAD

kiedy w lutym 2014 przeczytałam w WO tekst Łukasza Długowskiego MISTRZYNI,  zrobił on  na mnie ogromne  wrażenie. ale  nie miałam wówczas świadomości, że aż takie.
Myślę o Dianie niemal każdego dnia, w tak wielu aspektach, jak tylko Łukasz potrafi poruszyć człowieka, przedstawiając drugiego Człowieka.
I dlatego muszę podzielić się moją wiedzą od Łukasza zdobytą.
Poniżej fragmenty artykułu WO nr 7 z 15.02.2014
 

MISTRZYNI – DIANA NYAD

“Kiedy Diana Nyad w wieku 64 lat zdecydowała, że przepłynie wpław z Kuby na Florydę, wszyscy, od lekarzy po specjalistów od wytrzymałości, mówili jej: “Nie dasz rady”.
…Diana płynęła przez Zatokę Meksykańską już 38  godzinę,miała spuchnięte usta i kompletnie zaparowane gogle…15 godzin później dotarła do brzegu Florydy….Key West.
Był 2 września 2013… Diana Nyad jako pierwszy człowiek na świecie przepłynęła z Kuby na Florydę bez klatki chroniącej przed rekinami i pomocy z zewnątrz….Jeszcze tego samego dnia media okrzyknęły JĄ prawdziwym amerykańskim bohaterem i najtwardszym sportowcem na świecie. …O przepłynięciu z Kuby na Florydę marzyła przez 35 LAT
Key West to miasto na Florydzie. Najbardziej na południe wysunięty punkt kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Ponad 200 km na zachód od Miami i 177 km na północ od Hawany. To właśnie te 177 km Diana pokonała wpław.

W wieku dziesięciu lat trafiła do drużyny pływackiej Fort Lauderdale, a jej trenerem został słynny Jack Nelson, były reprezentant Stanów Zjednoczonych w pływaniu. W ciągu 40 lat Nelson trenował wszystkich najważniejszych amerykańskich pływaków:…  Podczas jednego z treningów Diany Nelson…zawołał ją do siebie. – Dziewczyno – powiedział – kiedyś będziesz najlepszą pływaczką na świecie.

W szkole średniej Nyad trzy razy wygrała mistrzostwa stanowe w pływaniu stylem grzbietowym… Jej wielkim sukcesem miały być Igrzyska Olimpijskie w Meksyku w 1968 roku, ale dwa lata przed imprezą zachorowała na zapalenie wsierdzia.

W 1967 roku dostała się na wydział medycyny na Emory University w Atlancie. Szybko ją jednak wyrzucono za to, że wyskoczyła z czwartego piętra akademika. Co prawda w rękach miała spadochron (który się nie otworzył), ale władze uczelni potraktowały to jako próbę samobójczą. Z Atlanty przeniosła się do Lake Forest College w Illinois, gdzie zrobiła licencjat z angielskiego i francuskiego. Wróciła też do pływania, tym razem koncentrując się na dłuższych dystansach. Na jej umiejętności zwrócił uwagę Buck Dawson, dyrektor Międzynarodowej Galerii Sław Pływania, który zachęcił ją do maratonów pływackich. Efekty przyszły szybko.

W 1970 roku pobiła kobiecy rekord szybkości na 16 km przez jezioro Ontario – 4 godziny i 22 minuty. Niedługo potem jako pierwsza w historii przepłynęła całe jezioro z północy na południe. W 1975 roku popłynęła dookoła wyspy Manhattan w Nowym Jorku. Do dziś zachowało się zdjęcie z tamtej próby – ponad ciemną taflę wody wystaje biały czepek Nyad i kawałek prawego ramienia. Akurat wynurza się, żeby zaczerpnąć powietrza. Za jej plecami wyrastają dwie wieże World Trade Center. Do mety dotarła jako nowa rekordzistka, zeszła poniżej ośmiu godzin, a jej czasu nie pobił nikt przez kolejne 20 lat….

Po Nowym Jorku nabrała apetytu na jeszcze większe przedsięwzięcia: płynęła przez Kanał Sueski, Nil i wzdłuż Wielkiej Rafy Koralowej w Australii. Trzykrotnie próbowała przepłynąć kanał La Manche, trzykrotnie poległa. Możliwe, że chodziło o temperaturę…

W 1978 roku o pomyśle przepłynięcia z Hawany na Florydę opowiadała reporterowi magazynu „Times”: „Pod kątem wytrzymałości to jest największy wyczyn w historii ludzkości. Jeśli ktokolwiek może to zrobić, będę to ja.”

Pierwsza próba [mój tytuł-am]
13 sierpnia tego samego roku [1978] wystartowała z Ortegosa Beach, piaszczystej plaży w pobliżu Hawany. Przez 41 godzin i 49 minut płynęła w stalowej klatce na rekiny o wymiarach 6 x 12 m. Ekipa zdecydowała o przerwaniu próby. Silny wiatr znosił Dianę daleko na zachód, w kierunku Teksasu, a ponaddwumetrowe fale waliły nią o ściany klatki. Na pokład wyciągnęli ją odwodnioną i z silnymi halucynacjami. Zdołała przepłynąć 122 km. Była załamana.
Jak sama twierdzi, przez następne 30 lat nie przepłynęła an i jednego metra. Została komentatorką sportową w telewizji ABC, pracowała w radiu, pisała do „New York Timesa” i „Newsweeka”. W wieku 29 lat wydała swoją pierwszą autobiografię „Other Shores”, w której opisywała m.in. stan deprywacji, którego doświadczała podczas pływania na długich dystansach: „Kiedy wejdziesz w głąb siebie, a zewnętrzne bodźce przestaną do ciebie docierać, umysł i duch opuszczają ciało i udają się w podróż”.

Druga próba [tytuł am]
Niedługo po jej 60. urodzinach w wieku 82 lat zmarła jej matka. Do Nyad dotarło, że być może jej również zostało jeszcze 22 lata życia… marzeniem stała się ponowna próba przepłynięcia z Kuby na Florydę.
Diana w tajemnicy przed przyjaciółmi zaczęła trenować…- Zawsze liczę ruchy ręką – mówi w dokumencie dla kanału WGS Unsricpted. – Pierwszy tysiąc może być po angielsku, drugi po niemiecku, trzeci po hiszpańsku, czwarty po francusku.

Gdy trenuje w oceanie, nie liczy machnięć ręką, tylko śpiewa. W głowie ma listę 65 piosenek, niektóre na dzień, inne na noc. Wie dokładnie, ile ruchów ręką musi zrobić, żeby zaśpiewać całą „It Ain’t Me, Babe” w wykonaniu Boba Dylana. – Kiedy zaśpiewam ją 2 tys. razy, wiem, że płynęłam dokładnie 4 godziny i 45 minut.

Z czasem treningi przeszły z sześciu godzin w dziesięć. Co jakiś czas z basenu Diana przenosiła się na wody Zatoki Meksykańskiej, w której trenowała od 12 do 16 godzin ciągiem…
Kiedy reporterka „NY Timesa” zapytała ją, jak sobie radzi z takim wyzwaniem w tak zaawansowanym wieku, odpowiedziała: – Jesteśmy nowym pokoleniem 60-latków. Chcemy czuć, że żyjemy, że jesteśmy aktywni, że cały czas coś się dzieje. Tu chodzi o wytrzymałość, a wytrzymałość nie jest akurat dobrą stroną młodości. Myślę, że mogę być w tym lepsza jako 60-latka niż jako 30-latka. Mam prawie tak samo silne ciało, ale o wiele silniejszą głowę.

Po 33 latach od pierwszej próby, 7 sierpnia 2011 roku, Diana stanęła na skale w pobliżu mariny Ernesta Hemingwaya w Hawanie. Zagrała na trąbce, krzyknęła: „Courage!”, i skoczyła do wody. Wyszła z niej po 29 godzinach. Bolało ją lewe ramię, przeszkadzały wysokie fale i atak astmy, pierwszy w jej życiu. Ponad miesiąc później, 23 września, spróbowała ponownie.

Jedna próba kosztuje Nyad 500 tys. dol. Pieniądze na ekspedycje zarabia… Jej sztab to kilkadziesiąt osób… Równolegle do niej płyną dwaj kajakarze, którzy ciągną pod wodą elektroniczne tarcze emitujące sygnał, który ma odstraszać rekiny.

Trzecia próba 23 września [tytuł am.]
Według jednych relacji poparzyła ją kubomeduza, według innych żeglarz portugalski, coś na kształt meduzy. Obie o bardzo toksycznym jadzie, który może zabić. Najpierw pojawia się ból, potem postępujący paraliż i drgawki. Na końcu śmierć….Diana płynie dalej. Dziewięć godzin po poparzeniu dociera do niej nowy lekarz. W wodzie tworzą prowizoryczny OIOM, podaje jej prednizon (działanie przeciwalergiczne), tlen i xanax (działanie przeciwdrgawkowe i rozluźniające). O zmierzchu zostaje poparzona ponownie. Wyciągają ją z wody, przez dwie godziny podają leki, ale Diana chce płynąć dalej….Płynęłam przez noc i następny dzień – opowiada – aż w 41. godzinie moje ciało nie dało już rady. Spustoszenie dokonane przez poparzenia uszkodziło układ oddechowy tak, że nie dałam już rady ciągnąć dalej. Moje marzenie prysło.

Czwarta próba [tytuł am]
Czwarte podejście było jak deja vu: to samo miejsce, ci sami ludzie, ta sama trasa. Z jedną drobną różnicą, która miała zapewnić Nyad zwycięstwo – czarny nylonowy kostium kąpielowy. Kostium nie miał poprawiać aerodynamiki, ale ochronić przed poparzeniami kubomeduzy. 18 stycznia 2012 roku Diana wskoczyła do wody szczelnie owinięta nim od stóp do głowy. Pozostał tylko mały otwór na oczy i usta. I to w usta tym razem uderzyła meduza. Nyad chciała płynąć dalej, ale ze względu na sztorm z piorunami i rekiny próbę przerwano. Do Key West zabrakło jej ledwie kilku godzin.

.

Piąta próba – patrz początek
…Nyad stanęła na plaży w Key West.
Jej przyjaciółka Bonnie Stoll – w wywiadzie wcześniej powiedziała:
- Myślę, że Diana uważa, iż to zmieni jej życie. Myślę też, że Diana będzie rozczarowana tym, iż to nie zmieni jej życia.

.

..
.
.

Ale Łukasz Długowski w swoim artykule przedstawia nie tylko Dianę Nyad jako Mistrzynię Pływaczkę, przedstawia Dianę Nyad również  jako Kobietę Ofiarę Gwałtu.

Diana pisała: “Emocjonalne koszty bycia molestowaną to wyrok na całe życie. Poczucie wstydu i niskiej samooceny nigdy nie znika.”…
Lata liceum, które powinny być dla Nyad czystą radością, stały się koszmarem. Czuła się wyobcowana, bała się, że koledzy dowiedzą się o wszystkim.
Czułam się bezpieczna tylko wtedy, gdy pływałam. Kiedy wchodziłam do basenu….mogłam…nie martwić się o to, kiedy znowu zostanę zaatakowana…
Matce długo nie mówiła…Kiedy w końcu się odważyła, matka powiedziała jej, że nie powinna używać słowa “gwałt”, a trener Nelson to ważna osobistość
Dopiero jako 22 latka zwierzyła się byłej koleżance z drużyny. obie się rozpłakały.-Ją też molestował…
Dopiero kiedy skończyła sześćdziesiątkę, stwierdziła, że ma już tego dość – tego ciągłego myślenia o tym,dlaczego ją to spotkało, dlaczego nie zgłosiła sprawy na policję od razu, dlaczego wciąż towarzyszy to wszystkiemu, co robi.
Zdecydowałam,że lekarstwem na moją niemoc będzie pogoń za wyrafinowanym, ekstremalnym marzeniem wymagającym totalnego przekonania i pasji….
Tym marzeniem stała się ponowna  próba przepłynięcia z Kuby na Florydę.
…trener Jack Nelson..trener wszystkich najważniejszych amerykańskich pływaków, wielokrotnie ją molestował i próbował zgwałcić. Pierwszy raz w maju 1964 roku, kiedy Diana miała 14 lat. …było jeszcze sześć prób gwałtu w ciągu kolejnych  trzech lat…
—————————————————————————-
Mój komentarz (a.m.)
W kontekście Diany, ciągle myślę o innej kobiecie, o siostrze Bernadettcie ze Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek, dyrektorce Sierocińca.
To tam, przez ponad 20 lat, siostra Bernadetta, w habicie i imieniem Boga,  nakłaniała starszych chłopców by gwałcili młodszych, nawet pięcioletnich.
To tam, siostra Bernadetta w sposób sadystyczny znęcała się fizycznie nad powierzonymi jej opiece dziećmi…
Siostra Bernadetta ma 59 lat, prosi o niestosowanie kary zasądzonej , bo …”jest w podeszłym wieku!!!
Diana Nyad równo 50 lat potrzebowała aby wyjść ze swojej traumy, pokonała swoje “zniewolenie” w wieku 64 lat.
Okaleczone  przez siostrę Bernadette dzieci nie poradziły sobie psychicznie, wielu z nich jest strasznymi mordercami i gwałcicielami, skazanymi!
Siostra Bernadetta należy do Zgromadzenia SIÓSTR MIŁOSIERDZIA, dalej tam aktywnie działa.
Franciszku Papieżu POMOCY.

opracowanie: a.m
Polityka prywatności
TA STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na ich temat, zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami dostępnymi po kliknięciu na link Polityka prywatności po prawej stronie. Jeśli nie zmienią Państwo ustawień swojej przeglądarki tak, aby je zablokować, pliki cookie będą zapisywane w przeglądarce na Państwa urządzeniu.

Polityka prywatności

Pliki cookie są niewielkimi plikami tekstowymi, które są wykorzystywane przez strony internetowe i zapisywane w pamięci Państwa urządzenia (np. komputera lub telefonu). Pliki te informują nas np. o tym, czy wcześniej odwiedzali Państwo naszą stronę internetową.

Standardowo pliki Cookie są wykorzystywane aby:

 • usprawnić działanie stron internetowych i dostarczyć bardziej spersonalizowaną treść,
 • uprościć działanie stron internetowych,
 • monitorować ruch na stronach internetowych, aby lepiej zoptymalizować stronę.
Wykorzystywane przez nas pliki cookie są bezpieczne i nie powodują żadnych zmian w oprogramowaniu na Państwa urządzeniach.

Podczas przeglądania naszych stron internetowych mogą Państwo zablokować lub usunąć pliki cookies wykorzystując do tego ustawienia Państwa przeglądarki. W zależności od tego z jakiego urządzenia Państwo korzystają, metody konfiguracji plików cookie mogą się różnić i z reguły będą opisane w menu pomocy (lub instrukcji do obsługi urządzenia).

Informacje na temat zmian w plikach cookie w najpopularniejszych przeglądarkach znajdą Państwo poniżej:

Naciśnij aby zamknąć